E-ticaret Sitesi Kurarken Dikkat Edilmesi Gerekenler

E-ticaret Sitesi Kurarken Dikkat Edilmesi Gerekenler

E-ticarek sitesi kurarken çok büyük titizlikle planlanması gerekmektedir. Normal bir mağaza açarken mağazanın yeri, satılacak ürünlerin çeşitleri ve ürünlerin sayısı, mağazanın iç dizaynının nasıl olacağı ve düzeni dikkate alınmalıdır. Bir elektronik ticaret sitesi açarken’de aynı detaylar göz önünde bulundurulması gerekmektedir.

Alan adı: E-ticaret sitesi açarken alan adı seçimi en önemli hususlardan birisidir. Kendinize güzel bir marka adı bulmanız gerekmektedir. Markanız, akılda kalıcı ve işletmenizi en iyi şekilde temsil edecek alan adı seçilmelidir.

Ürün sayısı: Online mağazanızda kaç adet ürünün satılacağını belirlemeniz gerekmektedir. Açılacak olan sitenin tasarımı ürün sayısına göre belirlenmeli ve buna uygun olarak tasarlanmalıdır. Çok fazla ürünün satışa sunulacağı e-ticaret sitesi ile , az sayıda ürünün satışa sunulacağı e-ticaret sitesi tasarımı elbette farklı olacaktır. Bundan dolayı e-ticaret sitesi kurarken önce satılacak ürünlerin adet ve çeşitliliğine karar verilmelidir. Yapılacak olan tasarım, ürünlerin sayısına göre düzenlenmelidir.

Sayfa içeriği: Sayfaların içerisinde hangi bileşenlerin yer alacağı belirlenmesi gerekmektedir. Ürünlere kategorileştirme(en çok satılan ürünler, en son eklenen ürünler, vs.) yapılmalı, aynı kategorideki ürünlerin birbirleri ile kıyaslamaları ve diğer bölümlerin site içerisinde nasıl yerleştirileceğine karar verilmesi gerekmektedir.

Site yöneticisi: İlk bakışta fiziki bir siteye göre daha az ilgi istiyormuş gibi görünen E-ticaret sitesi ürün girişi, sipariş alınması, ürün fiyatlarının güncellenmesi ve diğer önemli işlemlerin yapılması gerektiğinden bu işlerle düzenli olarak ilgilenen yöneticilere ihtiyaç vardır.

Sanal pos: Normal mağazalarda kredi kartı ile alışveriş yapabilmek için pos cihazları bulunur. E-ticaret sitelerinde ise müşterilerin kredi kartları ile alışveriş yapabilmeleri için bu cihazların online hali olan sanal pos bulunmalıdır. Müşterilerin sitenizde güvenli bir şekilde dolaşması ve güvenli bir biçimde alışveriş yapabilmeleri için web sitenizde SSL sertifikanız olması gerekmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Whatsapp Destek
1
Size nasıl yardımcı olabilirim?
Merhaba, Frizma Web Tasarım'a hoşgeldiniz.

Size nasıl yardımcı olabilirim?
Powered by