Web Tasarım Unsurları,Web Sitesi Tasarlarken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Web Tasarım Unsurları

Tasarımın her alanında olduğu gibi Web tasarımı içinde belirli başlı bir plan oluşturularak, plana bağlı kalarak çalışmaların sağlıklı bir biçimde devam ettirilmesi planlanmalıdır. İşte, yapmanız gerekenleri aşşağıda başlıklar ve açıklamalarını size sunuyoruz.

Düzen: Hazırlayacak olduğunuz web sitenizde, metinler ve grafikler belirli bir düzenin içinde olmalıdır. Web sitelerinin bir diğer önemli unsuru da kullanıcıların, aradıkları içeriği kolay ve hızlıca bulmalarına yardımcı olacak bir tasarım hazırlamaktır.

Renk: Web sitesinin renk seçimi, müşterinin isteği ve web sitesinin hangi alanla ilgili olduğuna bağlıdır. Web sitesi “siyah ve beyaz” gibi basit ama birbiri ile uyumlu renklerle de tasarlanabilir. Web sitenizin hem dikkat çekmesi hem de kendine has renklerden oluşmasını istiyorsanız, web siteniz için birbiri ile uyumlu renkler kullanmalısınız. Renklerin logo ile uyumlu olması gerekmelidir yada logorenklere göre tasarlanmalıdır.

Grafik: Web siteniz için grafikler logo,fotoğraf ve simgeler şeklinde olabilir. Sitenizi ziyaret edecek olan kişiler tarafından kullanımı kolay bir tasarım olmalı, grafiklerin tasarımı düzgün bir biçimde yapılmalı, Web siteniz kullanım kolaylığı açısından sıkışık bir yapıda olmaması gerekmektedir. Sayfanın açılış hızını minimum düzeyde tutmak için sitenizde kullanılacak olan tasarımların boyutunun düşük bir seviyede olması gerekmektedir.

Fontlar: Çeşitli yazı font’ları kullanımı ile web site tasarımınıza daha estetik bir görünüm kazandırabilirsiniz. Çoğu tarayıcı da”web güvenli yazı tipleri” olarak bilinen yazı font’ları, okunaklı bir şekilde görüntüleyebilir, bu nedenle tasarımcı olarak yaygınca kabul gören bu grup içindeki yazı font’larıyla çalışmaya özen gösterilmesi daha faydalı olacaktır.

İçerik: İçerik ve tasarım görseş ve metin yoluyla sitenin, ziyaretçilerine vereceği mesaji geliştirmek için birlikte çalışabilir. Okuyucusunu şaşırtmak onlarda heves uyandırmak için istediklerini onlara vermek gerekmektedir. Web sitesinde kullanılacak yazının yaptğınız işle ve kullanıcılar için faydalı olması gerekmektedir. İçerikle ilgili anahtar kelimeler içermeli, anahtar kelimeler arama motorları için optimize edilmelidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Whatsapp Destek
1
Size nasıl yardımcı olabilirim?
Merhaba, Frizma Web Tasarım'a hoşgeldiniz.

Size nasıl yardımcı olabilirim?
Powered by